>
sonay emlak
ANKARA MAMAK SATILIK DAİRELER - ARSALAR - TARLALAR - KİRALIK DAİRELER
İletişim Tlf : 0541 727 98 11

www.sonayemlak.com

sonay emlak
ANKARA MAMAKTA SATILIK DAİRELER - ARSALAR - TARLALAR - KİRALIK DAİRELER
İletişim Tlf : 0541 727 98 11

www.sonayemlak.com

» Yılanlı KalecikYılanlı, Kalecik
 
Flag of Turkey.svg Yılanlı, Türkiye Bilgiler Yönetim
Ankara

Ankara
Nüfus 334 [1] (2000)
Koordinatlar  
Posta Kodu 06870
Alan Kodu 0312
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Kalecik
Web Sitesi [2]

Yılanlı, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

1500'lü yıllarda fatih sultan mehmet han'ın haritasında yılanlı köyünün adı yılanlo olarak görülmektedir.Ayrıca frikyalılar döneminde de yerleşim yeri olarak kullanıldığı sanılmaktadır.

Kültür

Lakaplar Deveyilgil, Söylemezoğlu, İpekgil, Sarıduranlar, Nazikgil, Haligil, Bekirgil, Ayvazlar, Delioğuzlar, Haliller, Kıramaliller, İsmailgiller, Omarınbaşıgiller, Develler, Meşotlar, Sarısakalgil, Gaziler , Cinahmetler , Aletgil, Dellallar, Fatikgil, Yahyalar, Cinaligil, Öksüzler, Ali Osmangil , Dedemehmetler yazmayı unuttuğumuz lakaplar var ise özür dileriz.

Küçük El Sanatları: Evin tabanına serilmek için kamıştan hasır örülür. Seccade örülür.

Yemekler: Yarma aşı, efelek sarması, cimcik hamuru, yılanlı çöreği.

Düğün: Dünür gidilerek kız için ön hazırlığı oğlan anası yapar. her fırsatta kızlarında gözü olduğunu ima eder, evlerine gider. Duruma göre şaka yüzlü dünür geleceklerini söyler.

Olaylar karşısında kız tarafının tepkisi değerlendirilir enine boyuna incelenir. Olumlu bulunursa oğlan babası köy imamı ve komşulardan hatırlı iki kişiyi alarak dünürlüğe gider. Genellikle bir yün yatak parası civarında olan başlık kararlaştırılır. (bu parayı çeyiz için kız evi harcar) söz kesilir. Nişan gününü kadınlar kararlaştırır.

Gözleme kondu adı ile nişan yapılır. kadınlar yemek yerlerken erkekler kahvede birer bardak bedava çay ve birer filtreli sigara içerler. Çayın parası düğün sahibindendir. Yakın akrabalar kahvede herkese sigara dağıtırlar.

Nişandan bir yıl kadar sonra düğün yapılır. Nişanlılık süresince gelin kız oğlan ailesinin tün ağır işlerine mutlaka yardım eder. Bu işleri:çamaşır, kemre kesme, ırgatlıktır. Düğün üç gün Ya da bir hafta sürer. eğer o anda köyde cenaze olmamışsa mutlaka davul zurna olur. Kadınların düğünleri avlularda yapılır. erkekler halay çeker. (üç ayak, keskin ağırlaması.) bol silah atılır. (eskiden) geceleri sinsin oynanır. (Köroğlu havasıyla) içki demleri düzenlenir. Zil Ya da kaşıkla çok güzel çifte telli oynanır. Çarşamba akşamı veya cumartesi kına gecesidir. Ertesi gelin çıkar. gelin çıkarken köy imamı dua eder. damadı da köy imamı giydirir.

KÖYÜMÜZÜN İNTERNET SİTESİ VARDIR köyümüzle ilgili tüm bilgileri adresde bulabilirsiniz

kalecikyılanlıkoyu.com

RASİM DÖNMEZ

rasimdonmez62@gmail.com

ERKAN KARATAŞ

erkankaratas91@gmail.com

Coğrafya

Ankara iline 72 km, Kalecik ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2007  
2000 334
1997 294
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ev şarabcılığı yaygındır.Özellikle Rasim Abi Şarabları meşhurdur.Kalecikte meşhurdur isim ile arayın.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Cavat ALPASLAN 2004 - Ali ARİKAN 1999 - Mustafa KARAKOÇ 1994 - Duran GÜNEŞ 1989 - Servet GÜNEŞ 1984 - Yusuf ÜNVER 1977 - Mehmet DÖNMEZ 1977 Den 1984 yılına kadar ihtilal nedeniyle 7 yıl muhtarlık yapmıştır. 1973 - Hacı Ahmet DUMLU 1973 den 1977 yılına kadar muhtarlık yapmıştır. Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ama taşılalı egitem yapılmaktadır hasayaza gidiyor öğrenciler. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Şehitler: Söylemezoğlu Halit: Çanakkale

Söylemezoğlu Hurşid: Çanakkale

Söylemezoğlu Mehmet: Çanakkale

Söylemezoğlu Osman: Çanakkale

Söylemezoğlu Şükrü: Çanakkale

Söylemezoğlu Zekeriya: Kurtuluş Savaşı

Saadettin: Kurtuluş Savaşı

Hakkı: Kurtuluş Savaşı

Akif: Kurtuluş Savaşı

Mustafa: Kurtuluş savaşı

Gaziler: Hidayet: Çanakkale

Ahmet: Çanakkale

Çelebi: Kurtuluş Savaşı

Mustafa: Balkan Savaşı

Veli Ömeroğlu Eyvas: Kurtuluş Savaşı

Veli Ömeroğlu Mustafa: Kurtuluş Savaşı

Veli Ömeroğlu Veli: Kurtuluş Savaşı

Bunlardan başka adları tespit edilemeyen pek çok şehit ve gazi vardır.

Ankara HaritasıKalecik belde ve köyleriTürk Bayrağı

İl: Ankaraİlçe Merkezi: Kalecik
Beldeler: YOK
Köyler:
AfşarAkçataşAkkaynakAkkuzuluAktepeAlibeyliAltıntaşArkbörkBeykavağıBuğraÇandırÇaykayaÇiftlikköyDağdemirDeğirmenkayaDemirtaşElmapınarEskiköyEşmedereGökçeörenGökdereGölköyGümüşpınarHacıköyHancılıHasayazKarahüyükKaralarKaratepeKargınKeklicekKılçakKınıkKızılkayaKoyunbabaKuyucakMahmutlarSamanlıkköySatılarköyŞemsettinköyŞeyhmahmutTavşancıkTilkiköyUyurcaYalımköyYeniçöteYeşilözYılanlıYurtyeniceYüzbeyli©x
SONAY EMLAK ANKARA MAMAKTA SATILIK LÜKS DAİRELER

KİRALIK DAİRELER İŞ YERLERİ!

SATILIK ARSALAR TARLALAR VE ÇİFTLİK EVLERİ
İletişim : 0541 727 98 11 = Büro : 0212 727 98 11