>
sonay emlak
ANKARA MAMAK SATILIK DAİRELER - ARSALAR - TARLALAR - KİRALIK DAİRELER
İletişim Tlf : 0541 727 98 11

www.sonayemlak.com

sonay emlak
ANKARA MAMAKTA SATILIK DAİRELER - ARSALAR - TARLALAR - KİRALIK DAİRELER
İletişim Tlf : 0541 727 98 11

www.sonayemlak.com

» Killik, BoyabatKillik
Flag of Turkey.svgKillik köyü Harita Bilgiler Genel bilgiler
Sinop

Sinop
Alan 420 km2 km²
Nüfus 210 [1] (2000)
Nüfus Yoğunluğu km2 0,5 kişi/km²
Rakım 2000 metreden yüksek metre
Koordinatlar  
Posta Kodu 57200 [2]
Alan Kodu 0368
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Boyabat
Köy Muhtarı CEMİL MADENCİ
Resmî Sitesi [3]

Killik, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Facebook Killik köyü grubuna katılmak için lütfen tıklayınız

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde killi toprak çok olduğundan adının buradan geldiği sanılmaktadır. Köy halkının Afyon'dan geldiği rivayet ediliyor.Köy halkı yörüktür.köyümüzde kil çıkan diye bölge var eskiden çamaşır yıkamada kaynatılarak kullanılırdı bir nevi maden taşı gibidir.

Kültür

Killik köyünün sırık kebabı, etli keşkeği, kül çöreği, incir uyuşturması, makarna çeşitleri, piroh peş makarna, sarı burma börek, killik çorbası, mantar çorbası, mantar böreği, borana çeşitleri, meşhurdur. Köyümüzün camisi vardır cevre köylerden cuma ve bayram namazına gelirler namazdan sonra köy odasında misafir ve köy halkına yemek çay ikramı yapılır.Köyümüzde ev ustaları çoktur ancak en meşhurları: Fazlı SEVİNÇ, İlyas SEVİNÇ, HASAN SEVER(Ak Hasan) ve İsmail SEVER,Ali Çavuş ÖZKILIÇ, Midan usta, Hamdi usta'dır.Köyümüz 65 merkez 35 de Terziahmetli mahallesi olmak üzere 100 hanedir.Köyümüz Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç vermiştir. İlk baharın gelmesiyle gurbette olan köy halkı yavaş yavaş tatil amaçlı geri dönmektedir. Özellikle okullarn tatil olmasıyla köy nüfusu artmaktadır.

Coğrafya

Sinop merkeze 126 km , Boyabat'a ise 36 km. uzaklıktadır. Köyümüze farklı güzargahlardan ulaşım mevcuttur. Boyabat'tan gelinebildiği gibi Taşköprü üzerinden ve Tosya-Kargı üzerinden de gelinebilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. karedeniz ikliminin yanı sıra çok sert karasal iklimde gözükmektedir. Köyümüzde neredeyse10-11 ay soba yakılır. Yaz aylarında bile akşamları soba yakıldığı olmuştur.

Nüfus

Köy nufusu genellikle yaz aylarında artmakta kış aylarında ise soğukların etkisi ve eğitim ve iş koşulları nedeniyle azalmaktadır. Ancak köy tamamen kesinlikle kapanmamaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak köyde birkaç aileden başkası bu işlerle uğraşmamaktadır.Sadece Ali SEVER hayvancılık ve tarım yapmaktadır.Köy halkı kışları şehirlerde geçirmektedir.köyümüz orman köyüdür çamlık ve meşelik ormanlarımız vardır.

Muhtarlık

Killik'in, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

  • 2009 Cemil MADENCİ
  • 2004 Cemil MADENCİ
  • 1999 Cemil MADENCİ
  • 1994 Osman SEVİNÇ
  • 1989 Osman SEVİNÇ
  • 1968 yılından 1989 yılına kadar BİLAL BALTACI muhtarlık yapmıştır
Altyapı ve Su Şebekesi bilgileri

Köyde, içme suyu şebekesi Bilal BALTACI, gücük ilyas, Nazmi BALTACI, Rahmetli Recep SEVER, Hacı Ahmet ÖZKILIÇ, Osman pala, Osman sevinç, Mustafa sever, gurbette(Ankara-İstanbul)ki köylülerin katkılarıyla köye ilk su deposu ve şebeke tesisi yapılmıştır. Yine 2007 de köy halkının uğraşları ve katkılarıyla köyümüze 3 tane kuyu açılmış olup bu sular depoya pompalanmıştır. Yakup ÖZKILIÇ ve Kemal ÖZKILIÇ'ın katkılarıyla ve köy halkından toplanan yardımlarla kanalizasyon şebekesi yaptırılmıştır. Son yıllarda köyümüzde yardımlaşma birlği saglanarak köyümüze 2006 yılında caminin altına Gasilhane yapıldı. 2008 yaz aylarında 2 katlı üstü imam evi altı yemekhane olmak uzere köy konagı yapıldı. çalışmalar devam etmektedir.®

Diğer
  • İmam evi ve köy odası mevcut ve kullanımdadır.
  • Köyümüzde ilkokul mevcut olup, kullanım dışıdır.
  • Sağlık ocağı veya sağlık evi malesef yoktur.

 

 

Sinop Haritası

Boyabat belde ve köyleri

Türk Bayrağı

İl: Sinopİlçe Merkezi: Boyabat   Boyabat Resimleri
Beldeler: YOK      Boyabat Köy Resimleri
Köyler:
Akçakese AkyürükAlibeyliArdıç ArıoğluAşağıseyricekAşıklıAydoğan BağlıcaBayamcaBektaşBengübelenBenişliBinerliBoyalıBölüklüBürümBüyükkaraağaçCemalettinköyÇaltı ÇarşakÇatpınar ÇattepeÇaybaşıÇeşnigirÇorakÇukurhanÇulhalıÇurkuşlarDağtabaklıDarıözüDayılıDereçatı DodurgaDoğrulDoğucaDüzkaraağaçEdilEğlenceEkinören Emiroğlu EngilekinErkeçEsengaziliEsentepeGazidereGazideretabaklıGökçeağaçsakızı GökçukurGöveGünpınarHacıahmetli Hamzalı Ilıcaköyİmamlı • İsaoğluKadınlıKaracaörenKaramusalıKartaloğlu KavacıkKavakKayaboğazıKeseköyKılıçlıKillikKoçakKovaçayır Kozanlı Kozkule KöprücekKurtlu KurusarayKuyucakpınarKuzverenMahmutluMarufMarufalıncaMuratlıOğlakçılarOkçumehmetli Osmanköy ÖmerköyÖren PaşalıoğluPirefendideresiSalarSarıağaççayı SarıyarŞeyhliŞıhlarKöyüTaşhanlı TekkeTırnalı Uzunçay Yabanlı YaylacıkYazıköyYenicamiliYenikayalıYeniköyYenimehmetliYeşilçamYeşilköyYeşilyurtYukarıseyricek


Salar Köyü Kaya Mezarı   Boyabat Nüfusu   Boyabat Sağlık Durumu   Boyabat Eğitim Durumu   Boyabat Ekonomik Durumu   Boyabat Tarihi Eserleri   Boyabat Coğrafi  Boyabat Resimleri   Boyabat Köy Resimleri

 ©x
SONAY EMLAK ANKARA MAMAKTA SATILIK LÜKS DAİRELER

KİRALIK DAİRELER İŞ YERLERİ!

SATILIK ARSALAR TARLALAR VE ÇİFTLİK EVLERİ
İletişim : 0541 727 98 11 = Büro : 0212 727 98 11